Japán kalligráfia (Shodo) a japán írás művészete. Egyike a japán művészeti ágaknak, amit a tudatosság művészetének is szoktak emlegetni. Nem vagyok a téma szakértője, sőt csak azért kezdtem kicsit utána olvasni, mert ezt a képet kaptam egy mázsaházas edzőmtől/segítőmtől, aki elmélyülten foglalkozik ezzel. Így nem is mesélek hosszan róla, nem tudnék hitelesen. Ez a poszt most azért készült, mert nap, mint nap találkozom a hála érzésével és jeleivel, néha nagyobb dózisban jön, most épp ezzel a kalligráfiával:
Kansha = Hála
Fenti jel jelentése: érezni
Lenti jel jelentése: köszönetet
Kaptam egy könyvet is: Pascal Krieger - Ten Jin Chi, or a Calligraphical Approach to Budô
Nem terveztem hosszasan tanulmányozni, csak a bevezetőt olvastam. Pascal leírja, hogy miért kapta ezt a címet a könyv. Ten – Jin – Chi azaz Menny – Ember – Föld, ami azt fejezi ki, ahogy az Ember érzelmi fejlődésével egy hidat képez a Föld (alapok) és Menny (spiritualitás) között.* Találó metafora nem? Döbbenet, hogy egy-egy mondat milyen hatással tud lenni. Már önmagában ez a leírás annyit adott nekem, hogy lehet, terveim ellenére egyszer mégis elmélyülök ebben…
Mindenesetre a #hálagomb-ot nyomom rendesen. Tegyetek így ti is ;)
*A félrefordítást elkerülve így szól angolul: „Man as the bridge between Heaven and Earth making a whole, but rather, as a progression beginning at the Earth level (basics and basic techniques) evolving towards Man (emotion, sensitivity) to end in Heaven (Spirituality)”